Pinga

Na Zdraví! Saúde!

Na Zdraví! Saúde!

Plukovník brazilské letecké armády Aeronáutica ve výslužbě, coronel Donoval, dorazil do ČR jako odborný konzultant při projednávání obchodního kontraktu. (Málem ovšem nedorazil, protože moc nechybělo, aby mu v São Paulu uletělo letadlo. Holt na své pozici byl v minulosti asi zvyklý, že se vždy odlétalo až na jeho povel. To u Lufthansy nějak nefungovalo.)

Jednání probíhá v sídle firmy na Zlínsku a účastní se ho celkem devět osob, z toho šest Čechů. Společnost sedí kolem stolu v zasedací místnosti. Generální ředitel povstává, pronáší přivítání, mezitím blonďatá asistentka přináší na tácku panáky.

„Co to je?“ naklání se plukovník ke svému sousedovi Edsonovi, Brazilci s českými kořeny, jenž dobře zná českou i brazilskou realitu.

„To je slivovice – místní PINGA [pinga],“ zní odpověď. Pinga je brazilské souhrnné slovo pro pálenku.

„Já nebudu,“ kroutí se plukovník.

„To musíš, to je tady pro ně jako u nás kafe.“

Pak povstane obchodní ředitel, následuje další proslov a další přípitek.

„Ne to ne, Deus me livre, to bude takhle s každým z přítomných?!?“ V plukovníkových očích se zračí upřímné zděšení.

Po sérii proslovů se rozjede obchodní jednání. Asistentka v tu chvíli přináší sklenice vody.

Coronel Donoval je hned na pozoru.

„Co to je?!“

„Voda,“ odvětí s úsměvem asistentka dřív, než Edson stihne cokoli říct.

„Ne, VODKU ne!!!“ Donoval nadskakuje, div slečně nevyrazí tác. Po jeho výkřiku všichni ztichnou a tázavě se na něj dívají. Nikdo nechápe, co tak rozhodilo brazilského důstojníka.

„Ale to je agua – česky se řekne VO-DA,“ šeptá mu Edson.

„Ne, nevěřím!!“

 

K příhodě bych rád dodal, že obchod byl i přes kulturní nedorozumění nakonec zdárně uzavřen. A také, že Donovalova směs údivu a pohoršení nad naším příklonem ke skleničce není pro Brazilce netypická. Oni totiž, v hrubém průměru, skutečně méně pijí. Snad z toho důvodu, že alkohol nepotřebují pro odbourání bariér a mezilidské přiblížení, jsou vesměs skvěle uvolnění i tak. Dokáží báječně propařit noc a pít při tom jen džus či colu… Což ovšem na druhou stranu neznamená, že by Brazilci svou PINGU neměli – je to třtinová cachaça [kašása] (viz virar) a jako typicky brazilský produkt patří mezi jejich národní chlouby. V podobě drinku caipirinha ji pak vzývá i širý globální svět.