Tucano

Tukan v brazilské Batayporã

Tukan v brazilské Batayporã

Návštěvy z České republiky jezdí do Batayporã, brazilského města s českými kořeny, již řadu let (mimo jiné i díky workcampům, které zde pravidelně organizuje INEX-SDA). Češi zde poznají neuvěřitelně milé a pohostinné lidi, zažijí jedinečnou symbiózu české a brazilské kultury zabalenou v subtropickém hávu a přeladí se na chvíli na místní klidné plynutí času.

Zdejší obyvatelé, z nichž mnozí za svůj život necestovali dále než za hranice státu Mato Grosso do Sul, se také díky českým návštěvám o nás už leccos dozvěděli. Že vypijeme hodně piva, chodíme rádi pěšky po turistických značkách (které zde vyznačili dobrovolníci z Klubu českých turistů), že prý to přežijem, když je teplota pod nulou(!). A taky, že jsme ujetý na tukany.

„Nemůžu odjet, dokud ho neuvidím!“ pronesla zoufale nejedna česká návštěva, když se jim ikonický opeřenec s dlouhým a výrazně zbarveným zobákem doposud během pobytu jen vysmíval ukrytý za hustými palmovými listy. „Tucano  [tu-KA-nu]? Dneska ráno mi zas okusoval manga na zahradě…“ reaguje na zmíněný povzdech Bataypořan a nechápe, proč tak všední konstatování Čechy tolik frustruje. „Pojď, já ti ho ukážu,“ mrkne místní hoch na českou slečnu, i tak vznikají česko-brazilské páry.

Barevný tukan je jedním ze symbolů Brazílie a vidět ho ve volné přírodě je rozhodně zážitek. Málo se už u nás ví, že tukan je taky pěkná svině. Vedle ovoce totiž s oblibou napadá hnízda jiných ptáků a vyjídá jejich vajíčka i ptáčata. Je to tak trochu podobná historie jako se slunéčkem sedmitečným. Zatímco děti se nad „beruškou“ rozplývají, sluníčko, sluníčko, popojdi maličko, v hmyzím světě platí za největšího predátora.

Ať už se tito krasavci chovají jakkoli, můžou si to dovolit, protože v Brazílii (a Latinské Americe celkově) jsou doma – rozlišuje se asi 30 druhů často s takovým zbarvením, že ve srovnání s ním bledne i pestrobarevná brazilská vlajka. Jednatřicátým druhem tukana je člen brazilské sociální demokracie, strany PSDB, která si právě toto zvíře zvolila do znaku. Takže až z brazilských zpráv uslyšíte, že v parlamentu řádili tukani, neberte to za až takovou exotickou kuriozitu.