Assim

Bazének

„Představ si, nechtěli mě pustit do bazénu,“ Jirka naštvaně mrskne ručníkem na pohovku. Byt, pronajatý přes Airbnb v luxusní rijské čtvrti Barra da Tijuca, se už na internetu pyšnil lákavým bazénem uprostřed uzavřeného bytového komplexu (condomínia) a Jirka se celý den těšil, že si tam v podvečer trochu zasportuje.

CÓMO ASSIM? Jak je to možné?“ vzhlédne jeho brazilská slečna od mobilu.

„Že prý musím mít potvrzení od lékaře, že jsem fyzicky i mentálně schopný plavat, že se neutopím, že nemám žádné přenosné choroby, ASSIM E ASSADO… Já, co jsem v Česku na výšce plaval závodně!!!“

Calma aí, vamos achar um jeito, uklidni se, nějak to vyřešíme. Hmm, vamos fazer ASSIM, uděláme to takto: mám jednoho známého lékaře, tak já mu zavolám a on ti vystaví a pošle potvrzení na WhatsApp…“

Tak, ponechme nyní stranou hygienicko-byrokratické podmínky vstupu do brazilského bazénu a podívejme se na jedno velmi užitečné slovo tamní portugalštiny: assim [asĩ] (nosová výslovnost :-).

Assim znamená tak, takto.

Assim e assado [asĩ i asádu] je úsloví založené čistě na podobném zvuku obou slov a tak nějak odpovídá našemu „takový a makový“ (protože ovšem cokoli makového je pro Brazilce dost kuriózní a hodně podezřelé – zahráváte si v jejich očích s opiáty, dávají přednost assado, tedy pečenému). Mluvčí zkrátka používá zástupný výraz, aby nemusel uvádět přesný výčet čehokoli: a tak dále a tak dále.

Prakticky k dokonalosti dovedl toto úsloví kávový farmář Paulo, v jeho verzi zní: famos fazer assim e assado, cozido e frito [vámus fazér asĩ i asádu, kozídu i frítu]. Chtěl tím pravděpodobně vyjádřit, že udělá „první poslední“, ať už to bude cokoli. E assim, a tak, mimochodem, pro vás vyjmenoval všechny základní kuchařské přípravy: assado = pečený, cozido = vařený, frito = smažený. Celá problematika je tím převedena do gastronomické konverzace – a v té oblasti už jsou Brazilci jako doma, doslova „pečení vaření“.

PS Jirka nakonec úspěšně párkrát překrauloval rijský bazén (ve vodě teplé jak tamní vzduch to bylo pomalu náročnější než závody univerzitní ligy). Lékařský glejt, že je fyzicky a psychicky v pořádku, si posléze vytiskl a slavnostně připíchl doma na nástěnku.