Chuveiro

Brazilská průtoková sprchová hlavice

Chuveiro

VÝSTRAHA: ŽIVOTU NEBEZPEČNO POUŽÍVAT ELEKTRICKÝCH SPOTŘEBIČŮ VE VANĚ I SAHAT NA NĚ Z VANY! Kdo se v mládí myl v socialistické panelákové koupelně, má zadřeno hluboko pod kůží, že proud a voda rovná se lebka a zkřížené hnáty. Zejména ten pak bude na sucho přešlapovat pod brazilskou sprchovou hlavicí chuveiro [šu-vei-ru] a nevěřícně zírat na dráty tulící se k vodivé kapalině. (Vzdát to a raději jen ošplíchnout podpaží v umyvadle, tedy provést tzv. BANHO TCHECO, by ovšem v brazilských očích jen podtrhlo stereotyp, že Evropané bídně dbají na osobní hygienu. O tom snad ale až někdy příště.)

Takže raději směle otočte kohoutkem a ještě odvážněji přepněte páčku na hlavici sprchy mezi polohami DESLIGA (Vypnuto – v této pozici teče pouze studená voda, alespoň teoreticky. V horku, které panuje ve většině Brazílie po většinu roku, bývá opravdu osvěžující chladná voda velmi vzácnou komoditou.), VERÃO (Léto. Jen přiohříváme.) a INVERNO (Zima. Váš chuveiro to valí na plný výkon. Ač se tomu možná budete zdráhat věřit, v brazilské zimě na tamním jihu je tato poloha doslova k nezaplacení.).

Většinová brazilská domácnost se těší „pouze“ rozvodu studené vody a tu na sprchování ohřívá právě průtokovou elektrickou hlavicí. Čím více se nad ní cizinci podivují, tím více ji Brazilci mají za svou. Dokonce koluje ve všeobecném povědomí, že jejím vynálezcem je pan Santos Dumont. Brazilský národní hrdina coby všestranný inovátor, průkopník létání a první pilot, byť svět za vynálezce letadla tvrdohlavě považuje bratry Wrighty. Dumont tak v brazilských očích snese srovnání snad jen s Járou Cimrmanem – vynalezl skoro vše a vše mu upřeli. Historicky první brazilské chuveiro v podobě směsného děrovaného kýblu pro studenou a lihovým vařičem ohřívanou vodu naleznete v Dumontově domě A Encantada ve městě Petrópolis, interior státu Rio de Janeiro.