Jabuti

brazilská želva jabuti

Želva jabuti

Říká se, že Eskymáci mají desítky slov pro sníh, aby odlišili jeho jednotlivé druhy, protože je to jejich každodenní realita i životní nutnost. Obyvatelé Sahary údajně zase používají vícero výrazů pro písek. Moudré servery k tomu říkají, že obojí je mýtus. Ať už jakkoli, Brazilci, pokud vím, mají jediné (exotické) slovo pro sníh (neve [névi]) a rovněž jedno univerzální pro písek (areia [aréia]). Zato mají hned tři slova pro želvu!

Brazilská příroda je na želvy nesmírně bohatá. A může to být buď jabuti [žabučí], nebo cágado [kágadu], nebo tartaruga [tartarúga]. Slovo jabuti pochází z indiánského jazyka tupí (iawotí) a označuje výlučně suchozemské želvy dvou konkrétních druhů, které jsou v Jižní Americe doma. Mají těžký bachratý krunýř casco [kásku] (či carapaça [karapása]) a krátké sloní nožky. Jsou to všežravci a mohou se dožít kolem 80 let. Tartarugas jsou naproti tomu mořské vodní želvy s velkýma ploutvovitýma nohama. Cágados pak dokáží žít jak ve sladkých vodách, tak i na souši – mají zároveň drápy i plovací blány mezi prsty. Biologové by dodali ještě další specifická kritéria, jak jednotlivé typy od sebe odlišit.

V brazilském politickém žargonu se slovem jabuti označují „přílepky k zákonům“, které známe i z české parlamentní praxe. V průběhu schvalovacího procesu poslanci „pověsí na zákon želvičky“ (jak to zní romanticky, že?), dodatečné paragrafy často s daným tématem naprosto nesouvisející, a snaží se, aby byly bez větší pozornosti schváleny. Proč se přílepky spojují právě s milým tvorem z brazilské přírody? Zřejmě to bude souviset s jiným zavedeným rčením, které zní jabuti em cima da árvore [žabučí ẽm síma da árvori] – želva na stromě. Jabuti totiž (na rozdíl od cágado) není schopná vylézt na strom (holt má jiné silné stránky, no), a tudíž „želva na stromě“ označuje neobvyklou situaci, ke které nemohlo dojít samovolně, pouze přičiněním nějakých vnějších sil (a zájmů). Když je želva na stromě, tak za tím prostě něco (nebo někdo) bude.

Abychom nespojovali jabutis pouze s negativními asociacemi. Prêmio Jabuti je nejznámější brazilské literární ocenění. Želvičky jsou spisovatelům udělovány v několika kategoriích již od roku 1959. V roce 2018 zvítězil sedmadvacetiletý básník Mailson Furtado Viana z města Varjota (stát Ceará). Pokud vládnete portugalštinou, zhlédněte působivou reportáž TV Globo.