Jabuti

brazilská želva jabuti

Želva jabuti

Říká se, že Eskymáci mají desítky slov pro sníh, aby odlišili jeho jednotlivé druhy, protože je to jejich každodenní realita i životní nutnost. Obyvatelé Sahary údajně zase používají vícero výrazů pro písek. Moudré servery k tomu říkají, že obojí je mýtus. Ať už jakkoli, Brazilci, pokud vím, mají jediné (exotické) slovo pro sníh (neve [névi]) a rovněž jedno univerzální pro písek (areia [aréia]). Zato mají hned tři slova pro želvu!

Brazilská příroda je na želvy nesmírně bohatá. A můžete se setkat buď s jabuti [žabučí], nebo s cágado [kágadu], nebo s tartaruga [tartarúga]. Slovo jabuti pochází z indiánského jazyka tupí (iawotí) a označuje výlučně suchozemské želvy dvou konkrétních druhů, které jsou v Jižní Americe doma. Mají těžký bachratý krunýř casco [kásku] neboli carapaça [karapása] a krátké sloní nožky. Jsou to všežravci a mohou se dožít kolem 80 let. Tartarugas jsou naproti tomu mořské vodní želvy s velkýma ploutvovitýma nohama. Cágados pak dokáží žít jak ve sladkých vodách, tak i na souši – mají zároveň drápy i plovací blány mezi prsty. Biologové uvádějí ještě další specifická kritéria, jak jednotlivé typy od sebe odlišit, to je však již nad rámec tohoto textu.

V brazilském politickém žargonu se slovem jabuti označují „přílepky k zákonům“, které známe i z české parlamentní praxe. V průběhu schvalovacího procesu poslanci „pověsí na zákon želvičky“ (jak to zní romanticky, že?), dodatečné paragrafy, které často s daným tématem naprosto nesouvisí. A potom se snaží, aby to znění bylo bez větší pozornosti schváleno. Proč se přílepky spojují právě s milým tvorem z brazilské přírody? Zřejmě to bude souviset s jiným zavedeným rčením, které zní: jabuti em cima da árvore [žabučí ẽm síma da árvori] – želva na stromě. Jabuti totiž (na rozdíl od cágado) není schopná vylézt na strom (holt má jiné silné stránky, no). „Želva na stromě“ tudíž označuje nějakou neobvyklou situaci, ke které nemohlo dojít samovolně, pouze přičiněním jistých vnějších sil (a zájmů). Když je želva na stromě, tak za tím prostě něco – nebo někdo – bude.

Abychom nespojovali jabutis pouze s negativními asociacemi. Prêmio Jabuti je nejznámější brazilské literární ocenění. Želvičky jsou spisovatelům udělovány v několika kategoriích již od roku 1959. V roce 2018 zvítězil sedmadvacetiletý básník Mailson Furtado Viana z města Varjota (stát Ceará). Pokud vládnete portugalštinou, zhlédněte působivou reportáž TV Globo.