Tucano

Tukan v brazilské Batayporã

Tukan v brazilské Batayporã

Návštěvy z České republiky jezdí do Bataypory, brazilského městečka s českými kořeny, již řadu let (mimo jiné i díky dobrovolnickým projektům zvaným workcampy, které zde pravidelně organizuje INEX-SDA ve spolupráci s místním Centro de Memória Jindřich Trachta). Češi zde poznají milé a pohostinné krajany, zažijí jedinečnou symbiózu české a brazilské kultury zabalenou do hávu subtropické přírody a mohou si odpočinout od hektiky a ruchu jihoamerických velkoměst.

Zdejší obyvatelé, z nichž mnozí za svůj život necestovali dál než za hranice státu Mato Grosso do Sul, se také díky českým návštěvám už o nás leccos dozvěděli. Že vypijeme hodně piva, že rádi chodíme pěšky po turistických značkách (které zde vyznačili dobrovolníci z Klubu českých turistů), že prý jsme schopní přežít v zimě i při teplotách pod nulou(!). A taky, že jsme ujetý na tukany.

„Nemůžu odsud odjet, dokud ho neuvidím!“ pronesla zoufale nejedna česká návštěva, když se jim ikonický opeřenec s dlouhým a výrazně zbarveným zobákem doposud během pobytu jen vysmíval ukrytý za hustými palmovými listy. „Tucano  [tukánu]? Dneska ráno mi zas okusoval manga na zahradě…“ reaguje na zmíněný povzdech Bataypořan a nechápe, proč tak všední konstatování Čechy tolik fascinuje. „Pojď, já ti ho ukážu,“ mrkne místní hoch na českou slečnu, i tak vznikají česko-brazilské páry.

Barevný tukan je jedním ze symbolů Brazílie a vidět ho ve volné přírodě je rozhodně zážitek. Málo už se u nás ví, že tukan je, řekněme to bez obalu, taky pěkná svině. Vedle ovoce totiž s oblibou napadá hnízda jiných ptáků a vyjídá jejich vajíčka i ptáčata. Je to tak trochu podobná historie jako se slunéčkem sedmitečným. Zatímco děti se nad „beruškou“ rozplývají, sluníčko, sluníčko, popojdi maličko, v hmyzím světě platí za největšího predátora.

Ať už se tito krasavci chovají jakkoli, můžou si to dovolit, protože v Brazílii (a Latinské Americe celkově) jsou doma – rozlišuje se asi 30 druhů a někteří jedinci se pyšní takovým zbarvením, že ve srovnání s nimi bledne i pestrobarevná brazilská vlajka. Jednatřicátým druhem tukana je člen brazilské sociální demokracie, strany PSDB, která si právě toto zvíře zvolila do znaku. Takže až ze zpráv uslyšíte, že v brazilském parlamentu řádili tukani, neberte to za až takovou exotickou kuriozitu.