Eleições

Volební kartičky

Kandidáti v brazilských volbách také tisknou své reprezentativní volební vizitky.

Asi jste si taky všimli z billboardů, na podzim nás zase čekají eleições [eleisões], volby. V Brazílii se bude volit na jaře. Obojí bude v říjnu.

Dle brazilského volebního zákona má každý kandidát na starostu /prefeito/ a obecního zastupitele /vereador/ nárok na spot zdarma, který povinně vysílají brazilské televizní kanály a rádia v ucelených blocích (propaganda eleitoral gratuita).

Přijdou vám volební hesla a argumenty českých kandidátů poněkud fádní, obehrané a slaboduché? Tak posuďte adepty na tomto VIDEU. (A ne, opravdu to není parodie.)

Poznámka: Pětimístné číslo, které žádný kandidát neopomene zopakovat, je kód, který vymačkáte na terminálu ve volební místnosti. V Brazílii se volí elektronicky. A taky povinně (povinnost se nevztahuje na obyvatele starší 70ti let, analfabety(!) a některé indiánské skupiny). Pokud svou volební neúčast občan řádně neomluví, musí zaplatit (spíše symbolickou) pokutu. Při jejím neuhrazení se vystavuje riziku ztráty některých práv, jako např. žádat o cestovní pas.

Pár spotů z videa jsem pro vás přeložil:

22222 … a teď vám něco řeknu. Jsem tady s Bubu. Tohle tady je on. On chce být obecním zastupitelem. Žádám vás o hlasy, abyste mu je dali. Protože jestli ho nezvolíte, tak asi umřu (sledujte překlad do znakovky :-).

70000 Změnila jsem se – teď je to se mnou zcela na rovinu. S důvěrou mi dejte svůj hlas, abychom změnili São Paulo…

27000 Jsem Waldir ze hřbitova a chci pracovat na lepším zdravotnictví…

12003 Jsem Bin Ladin z Diademy, kandidát na zastupitele za PDT (Demokratická strana pracujících). Mé číslo je 12103. Buď něco změníme, nebo Diadema VYBOUCHNE. Volte Bin Ládina.

 

Korunu na závěr tomu dá 36668, jediný kandidát, co za vás dá oko!!