Farmácia

V brazilské lékárně, poté, co jsem si vystál frontu na přepážku:

„Dobrý den, prosil bych jedny kapky do nosu.“

„Jste naším zákazníkem?“

„Ne.“

„Chcete se zaregistrovat?“

„Ne, děkuji. Potřeboval bych kapky do nosu.“

„Zajisté, hned je přinesu. V mezidobí tady máte přehled výrobků, které můžete dnes koupit v akci. Ráda bych upozornila na přípravek proti bolestem kloubů, ten je se slevou 50%. A mast na popáleniny, aktuálně o 30% levnější…“

Nechápavě zírám na seznam. Prodavačka se po chvíli vrací s košíčkem, má v něm nosní kapky, dvě stejná balení:

„Jedny jsou za 15 reálů. Když si vezmete dvoje, tak máte jedny za 14 reálů.“

(To si mám jako kapat do každé dírky z jiné lahvičky?!) „Ne, děkuji, stačí mi jedny.“

„Jaké máte další přání?“

„Žádné.“

Přesouvám se k pokladně, kde se opět stojí fronta (tzv. fila única, jedna dlouhá řada společná pro obě otevřené pokladny). Tupě se posouvám mezi regály, ze kterých na mě útočí barevné krabičky rozličných farmak. „Seguinte [sigínči], další prosím,“ vyzve mě chlapík na pokladně, když jsem konečně na řadě. Stavím před něj své kapky a on mi věnuje široký úsměv:

„Jste naším zákazníkem? Chcete se zaregistrovat?…“

V tu chvíli už opravdu nevím, odkud mám dolovat další porce trpělivosti, a začíná to na mě být vidět. Vůbec bych se nedivil, kdyby mi pokladní v ten moment nabídl tabletky proti stresu. Jen za 30% běžné ceny!

PS V Brazílii můžete podstoupit proces zakoupení léků jak v obchodech označených farmácia [farmácia], tak těch, co se jmenují drogaria [drogaría]. Druhé nemají vlastní laboratoř, kde by bylo možno léčiva přímo míchat. Zato obvykle nabízí širší sortiment zahrnující i kosmetické a drogistické zboží.