Metrô

Metro Sao Paulo ve spicce

Nastoupit (a vystoupit) ve špičce do saopaulského metra není vždy snadné

Dnešním příspěvkem se rozmáchnu trochu mezinárodně, snad mi to obdobně velkoryse odpustíte. Cestujete rádi metrem? Já měl nedávno možnost povozit se v Německu, USA a Brazílii.

Marně jsem se snažil přesvědčit automat v berlínském metru, aby mi prodal jízdenky. Žlutý autobus mě vyplivl na Zentraler Omnibusbahnhof krátcepředpůlnocí a já se potřeboval co nejrychleji dostat k hostelu. Široko daleko nebyl jediný zaměstnanec, co by poradil (v tu chvíli se mi zastesklo po Brazílii, kde zvládnou umístit hned dva pracovníky dopravních podniků na každý jednotlivý autobus MHD). Nakonec mi s jízdenkou pomohla jedna mladá dvojice asijské provenience. Za 2,70 Eura projížďka unavenou noční soupravou. Raději než na pár spolucestujících stáčím oči k reklamám vyvěšeným ve voze, ty září úsměvy – vychvalují jistou privátní zubařskou kliniku.

Metro v Chicagu

Metro v Chicagu

Kdo používá v Chicagu metro, automaticky spadá do určité sociální vrstvy. Když s ním jedu a svůj majeteček mám navíc sbalený v batohu na zádech, cítím se trochu homeless. A to mě jízdenka stála rovných pět dolarů! (Zjistím až časem, že v této zemi stejně nic nestojí méně než pět dolarů.) Reklamy ve voze (ty, které nejsou rovnou ve španělštině) zvou na weight loss surgery, operace nadváhy. Rozhlédnu se kolem, potenciální klientela rozhodně nechybí. Ti ostatní na tom i během přepravy pracují, křupky odskakují na všechny strany. Kdo to dokáže, dá si nohy podrážkama na sedačku. Welcome to America.

Reklama v saopaulském metru

Jestliže je na programu dobrodružství, pak jedině zvířecí

São Paulo mé přelidněné. I ve tvém metru, kdo se do něj dostane (tentokrát jsem nechal ujet jen jednu soupravu), pokud si vytvoří trochu prostoru před hrudníkem, hraje si s mobilem. To je univerzální všude na světě. A už určitě čekáte, jaká reklama mě zaujala během svezení za 3,50 reálů (míň než 1 dolar aktuálním volatilním kurzem) mezi stanicemi Paraíso a Portuguesa – Tietê? Tady je: Kampaň brazilské televize pro Pet Channel – speciální TV kanál určený pro domácí miláčky animais de estimação (myšleno ty srstnaté, opeřené a jim podobné).

Soupravy metra jiné brazilské metropole, Belo Horizonte, tvoří siluety filmu O homem das multidões, Muž davu. Pomalý film o osamělosti uprostřed všeho toho spěchu a pozlátek moderní technologie. Nahlédnout na svět netypickým čtvercovým průzorem, nápadně připomínajícím čelní sklo mašiny podzemního vlaku, můžete v rámci festivalu Kino Brasil v pátek 6.11.2015 od 20:30.